ACCT 2402 Introduction To Mangerial Accounting: Fall

Chpater  6

 

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
ACCT 2402 Introduction To Mangerial Accounting: Fall
Just from $5/Page
Order Essay

value:
10.00 points

 

Foundational 7-1

Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for its four months of operations:

 

(a) The budgeted selling price per unit is $65. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 8,400, 15,000, 17,000, and 18,000 units, respectively. All sales are on credit.
(b) Thirty-percent of credit sales are collected in the month of the sale and 70% in the following month.
(c) The ending finished goods inventory equals 30% of the following month’s unit sales.
(d) The ending raw materials inventory equals 20% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 5 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.50 per pound.
(e) Thirty-percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 70% in the following month.
(f) The direct labor wage rate is $12 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
(g) The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.60. The fixed selling and administrative expense per month is $65,000.

 

What are the budgeted sales for July?

 

  Budgeted sales $ [removed]

 

 

2.

value:
10.00 points

 

Foundational 7-2

Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for its four months of operations:

 

(a) The budgeted selling price per unit is $65. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 9,900, 30,000, 32,000, and 33,000 units, respectively. All sales are on credit.
(b) Forty-percent of credit sales are collected in the month of the sale and 60% in the following month.
(c) The ending finished goods inventory equals 30% of the following month’s unit sales.
(d) The ending raw materials inventory equals 20% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 4 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.50 per pound.
(e) Forty-percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 60% in the following month.
(f) The direct labor wage rate is $12 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
(g) The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.90. The fixed selling and administrative expense per month is $69,000.

 

What are the expected cash collections for July?

 

  Total cash collections $ [removed]

 

 

3.

value:
10.00 points

 

Foundational 7-3

Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for its four months of operations:

 

(a) The budgeted selling price per unit is $60. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 8,600, 17,000, 19,000, and 20,000 units, respectively. All sales are on credit.
(b) Thirty-percent of credit sales are collected in the month of the sale and 70% in the following month.
(c) The ending finished goods inventory equals 25% of the following month’s unit sales.
(d) The ending raw materials inventory equals 10% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 5 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.40 per pound.
(e) Thirty five-percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 65% in the following month.
(f) The direct labor wage rate is $14 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
(g) The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.80. The fixed selling and administrative expense per month is $67,000.

 

What is the accounts receivable balance at the end of July?

 

  Accounts receivable $

 

 

4.

value:
10.00 points

 

Foundational 7-4

Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for its four months of operations:

 

(a) The budgeted selling price per unit is $60. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 9,500, 26,000, 28,000, and 29,000 units, respectively. All sales are on credit.
(b) Forty-percent of credit sales are collected in the month of the sale and 60% in the following month.
(c) The ending finished goods inventory equals 25% of the following month’s unit sales.
(d) The ending raw materials inventory equals 15% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 4 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.40 per pound.
(e) Forty-percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 60% in the following month.
(f) The direct labor wage rate is $12 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
(g) The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.50. The fixed selling and administrative expense per month is $65,000.

 

According to the production budget, how many units should be produced in July?

 

  Required production [removed] units

 

 

5.

value:
10.00 points

 

Foundational 7-5

Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for its four months of operations:

 

(a) The budgeted selling price per unit is $65. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 9,300, 24,000, 26,000, and 27,000 units, respectively. All sales are on credit.
(b) Forty-percent of credit sales are collected in the month of the sale and 60% in the following month.
(c) The ending finished goods inventory equals 30% of the following month’s unit sales.
(d) The ending raw materials inventory equals 20% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 4 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.50 per pound.
(e) Thirty-percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 70% in the following month.
(f) The direct labor wage rate is $14 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
(g) The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.90. The fixed selling and administrative expense per month is $63,000.

 

If 105,200 pounds of raw materials are needed to meet production in August, how many pounds of raw materials should be purchased in July?

 

  Raw materials to be purchased [removed]  pounds

 

 

6.

value:
10.00 points

 

Foundational 7-6

Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for its four months of operations:

 

(a) The budgeted selling price per unit is $60. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 9,500, 26,000, 28,000, and 29,000 units, respectively. All sales are on credit.
(b) Forty-percent of credit sales are collected in the month of the sale and 60% in the following month.
(c) The ending finished goods inventory equals 25% of the following month’s unit sales.
(d) The ending raw materials inventory equals 15% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 4 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.40 per pound.
(e) Forty-percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 60% in the following month.
(f) The direct labor wage rate is $12 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
(g) The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.50. The fixed selling and administrative expense per month is $65,000.

 

What is the estimated cost of raw materials purchases for July?

 

  Cost of raw material purchases $

 

 

7.

value:
10.00 points

 

Foundational 7-7

Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for its four months of operations:

 

(a) The budgeted selling price per unit is $70. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 8,200, 13,000, 15,000, and 16,000 units, respectively. All sales are on credit.
(b) Thirty-percent of credit sales are collected in the month of the sale and 70% in the following month.
(c) The ending finished goods inventory equals 20% of the following month’s unit sales.
(d) The ending raw materials inventory equals 10% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 5 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.50 per pound.
(e) Thirty-percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 70% in the following month.
(f) The direct labor wage rate is $14 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
(g) The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.40. The fixed selling and administrative expense per month is $63,000.

 

If the cost of raw materials purchases in June is $119,800, what are the estimated cash disbursements for raw materials purchases in July?

 

  Total cash disbursements $ [removed]

 

 

8.

value:
10.00 points

 

Foundational 7-8

Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for its four months of operations:

 

(a) The budgeted selling price per unit is $70. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 8,800, 19,000, 21,000, and 22,000 units, respectively. All sales are on credit.
(b) Thirty-percent of credit sales are collected in the month of the sale and 70% in the following month.
(c) The ending finished goods inventory equals 20% of the following month’s unit sales.
(d) The ending raw materials inventory equals 10% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 5 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.40 per pound.
(e) Twenty five-percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 75% in the following month.
(f) The direct labor wage rate is $12 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
(g) The variable selling and administrative expense per unit sold is $2.00. The fixed selling and administrative expense per month is $69,000.

 

What is the estimated accounts payable balance at the end of July?

 

  Accounts payable $ [removed]

 

 

 

 

9.

value:
10.00 points

 

Foundational 7-9

Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for its four months of operations:

 

(a) The budgeted selling price per unit is $65. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 8,400, 15,000, 17,000, and 18,000 units, respectively. All sales are on credit.
(b) Thirty-percent of credit sales are collected in the month of the sale and 70% in the following month.
(c) The ending finished goods inventory equals 30% of the following month’s unit sales.
(d) The ending raw materials inventory equals 20% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 5 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.50 per pound.
(e) Thirty-percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 70% in the following month.
(f) The direct labor wage rate is $12 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
(g) The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.60. The fixed selling and administrative expense per month is $65,000.

 

What is the estimated raw materials inventory balance at the end of July?

 

  Raw material inventory balance $
 

 

 

 

 

10.

value:
10.00 points

 

Foundational 7-10

Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for its four months of operations:

 

(a) The budgeted selling price per unit is $70. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 9,100, 22,000, 24,000, and 25,000 units, respectively. All sales are on credit.
(b) Forty-percent of credit sales are collected in the month of the sale and 60% in the following month.
(c) The ending finished goods inventory equals 20% of the following month’s unit sales.
(d) The ending raw materials inventory equals 10% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 4 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.50 per pound.
(e) Forty-percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 60% in the following month.
(f) The direct labor wage rate is $12 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
(g) The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.70. The fixed selling and administrative expense per month is $61,000.

 

What is the total estimated direct labor cost for July assuming the direct labor workforce is adjusted to match the hours required to produce the forecasted number of units produced?

 

  Total direct labor cost $ [removed]

 

 

 

11.

value:
10.00 points

 

Foundational 7-11

Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for its four months of operations:

 

(a) The budgeted selling price per unit is $70. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 9,100, 22,000, 24,000, and 25,000 units, respectively. All sales are on credit.
(b) Forty-percent of credit sales are collected in the month of the sale and 60% in the following month.
(c) The ending finished goods inventory equals 20% of the following month’s unit sales.
(d) The ending raw materials inventory equals 10% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 4 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.50 per pound.
(e) Forty-percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 60% in the following month.
(f) The direct labor wage rate is $12 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
(g) The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.70. The fixed selling and administrative expense per month is $61,000.

 

If the company always uses an estimated predetermined plantwide overhead rate of $12 per direct labor-hour, what is the estimated unit product cost? (Round your answer to 2 decimal places.)

 

  Unit product cost $ [removed]

check my workreferences

 

 

 

2.

value:
10.00 points

 

Foundational 7-12

Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for its four months of operations:

 

(a) The budgeted selling price per unit is $60. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 8,300, 14,000, 16,000, and 17,000 units, respectively. All sales are on credit.
(b) Forty-percent of credit sales are collected in the month of the sale and 60% in the following month.
(c) The ending finished goods inventory equals 25% of the following month’s unit sales.
(d) The ending raw materials inventory equals 10% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 5 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.00 per pound.
(e) Forty-percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 60% in the following month.
(f) The direct labor wage rate is $15 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
(g) The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.50. The fixed selling and administrative expense per month is $64,000.

 

What is the estimated finished goods inventory balance at the end of July, if the company always uses an estimated predetermined plantwide overhead rate of $6 per direct labor-hour?

 

  Ending finished goods inventory $ [removed]

 

 

 

13.

value:
10.00 points

 

Foundational 7-13

Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for its four months of operations:

 

(a) The budgeted selling price per unit is $65. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 9,000, 21,000, 23,000, and 24,000 units, respectively. All sales are on credit.
(b) Thirty-percent of credit sales are collected in the month of the sale and 70% in the following month.
(c) The ending finished goods inventory equals 30% of the following month’s unit sales.
(d) The ending raw materials inventory equals 20% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 5 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.70 per pound.
(e) Twenty-percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 80% in the following month.
(f) The direct labor wage rate is $14 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
(g) The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.60. The fixed selling and administrative expense per month is $60,000.

 

What is the estimated cost of goods sold and gross margin for July, if the company always uses an estimated predetermined plantwide overhead rate of $8 per direct labor-hour?

 

     
  Estimated cost of goods sold $ [removed]
  Estimated gross margin $ [removed]

 

 

 

14.

value:
10.00 points

 

Foundational 7-14

Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for its four months of operations:

 

(a) The budgeted selling price per unit is $60. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 8,900, 20,000, 22,000, and 23,000 units, respectively. All sales are on credit.
(b) Forty-percent of credit sales are collected in the month of the sale and 60% in the following month.
(c) The ending finished goods inventory equals 20% of the following month’s unit sales.
(d) The ending raw materials inventory equals 10% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 5 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.50 per pound.
(e) Thirty-percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 70% in the following month.
(f) The direct labor wage rate is $13 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
(g) The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.50. The fixed selling and administrative expense per month is $70,000.

 

What is the estimated total selling and administrative expense for July?

 

  Total selling and administrative expenses $ [removed]

check my workreferencesebook & resources

 

 

 

15.

value:
10.00 points

 

Foundational 7-15

Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for its four months of operations:

 

(a) The budgeted selling price per unit is $65. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 9,600, 27,000, 29,000, and 30,000 units, respectively. All sales are on credit.
(b) Thirty-percent of credit sales are collected in the month of the sale and 70% in the following month.
(c) The ending finished goods inventory equals 30% of the following month’s unit sales.
(d) The ending raw materials inventory equals 20% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 4 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.50 per pound.
(e) Twenty five-percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 75% in the following month.
(f) The direct labor wage rate is $13 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
(g) The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.60. The fixed selling and administrative expense per month is $66,000.

 

What is the estimated net operating income for July, if the company always uses an estimated predetermined plantwide overhead rate of $9 per direct labor-hour?

 

  Net operating income $ [removed]

 

Order a unique copy of this paper
(550 words)

Approximate price: $22

Basic features
  • Free title page and bibliography
  • Unlimited revisions
  • Plagiarism-free guarantee
  • Money-back guarantee
  • 24/7 support
On-demand options
  • Writer’s samples
  • Part-by-part delivery
  • Overnight delivery
  • Copies of used sources
  • Expert Proofreading
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Our guarantees

We are committed to making our customer experience enjoyable and that we are keen on creating conditions where our customers feel secured and respected in their interactions with us.
With our qualified expert team who are available 24/7, we ensure that all our customer needs and concerns are met..

Money Payback-back guarantee

Our refund policy allows you to get your money back when you are eligible for a refund. In such a case, we guarantee that you will be paid back to your credit card. Another alternative we offer you is saving this money with us as a credit. Instead of processing the money back, keeping it with us would be an easier way to pay for next the orders you place

Read more

Zero-plagiarism guarantee

All orders you place on our website are written from scratch. Our expert team ensures that they exercise professionalism, the laid down guidelines and ethical considerations which only allows crediting or acknowledging any information borrowed from scholarly sources by citing. In cases where plagiarism is confirmed, then the costumier to a full refund or a free paper revision depending on the customer’s request..

Read more

Free-revision policy

Quality is all our company is about and we make sure we hire the most qualified writers with outstanding academic qualifications in every field. To receive free revision the Company requires that the Customer provide the request within fourteen (14) days from the first completion date and within a period of thirty (30) days for dissertations.

Read more

Privacy policy

We understand that students are not allowed to seek help on their projects, papers and assignments from online writing services. We therefore strive to uphold the confidentiality that every student is entitled to. We will not share your personal information elsewhere. You are further guaranteed the full rights of originality and ownership for your paper once its finished.

Read more

Fair-cooperation guarantee

By placing an order with us, you agree to the service we provide. We will endear to do all that it takes to deliver a comprehensive paper as per your requirements. We also count on your cooperation to ensure that we deliver on this mandate.

Read more

Calculate the price of your order

550 words
We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
Total price:
$26
The price is based on these factors:
Academic level
Number of pages
Urgency